برگزاری دومین جشنواره خوشنویسی استان کرمان در رفسنجان

[ad_1]

به گزارش” روراستی”  محمدرضا علیزاده پیش از ظهر امروز در نشست خبری دومین جشنواره خوشنویسی استان کرمان که ۲۱ و ۲۲ تیرماه جاری به میزبانی شهرستان رفسنجان برگزار می‌شود، اظهار داشت: متولی اصلی برگزاری این جشنواره، انجمن خوشنویسی استان کرمان است که با همکاری اداره ارشاد رفسنجان اجرا می‌شود.

وی موضوع دومین جشنواره خوشنویسی استان کرمان را  اشعار خواجوی کرمانی بیان کرد و ادامه داد: این جشنواره در دو بخش آزاد و دانشجویی و در رشته‌های نستعلیق و شکسته نستعلیق برگزار می‌شود.

علیزاده همچنین از ارسال ۹۶ اثر به دبیرخانه دومین جشنواره خوشنویسی استان کرمان اشاره کرد و افزود: ۳۶ خوشنویس به بخش رقابتی این دوره از جشنواره راه یافتند که در نهایت سه نفر در بخش نستعلیق و سه نفر در بخش شکسته نستعلیق به عنوان برگزیده مورد تقدیر قرار می‌گیرند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان زمان افتتاح دومین جشنواره خوشنویسی استان کرمان را چهارشنبه ۲۱ تیر ماه جاری عنوان کرد و گفت: این مراسم در محل سالن آمفی‌تئاتر موزه ریاست جمهوری شهرستان رفسنجان برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: همچنین افتتاح دو نمایشگاه آثار برگزیده جشنواره و آثار پیشکسوتان خوشنویسی استان همزمان با روز نخست جشنواره را شاهد خواهیم بود.

علیزاده ادامه داد: صبح روز پنج‌شنبه ۲۲ تیر ماه جاری بازدید میهمانان از موزه ریاست جمهوری رفسنجان و خانه تاریخی «حاج‌آقا‌علی» انجام و عصر همین روز آیین اختتامیه جشنواره خوشنویسی در محل دانشکده فنی دانشگاه ولیعصر (عج) برگزار می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان برپایی کارگاه آموزشی خوشنویسی در هفت شهرستان  انتشار ویژه‌نامه را از برنامه‌های جانبی دومین جشنواره خوشنویسی استان کرمان عنوان کرد.

علیزاده از فعالیت چهار شعبه انجمن خوشنویسی در شهرستان‌های کرمان، رفسنجان، سیرجان و زرند به صورت شورایی یاد کرد و اظهار داشت: شهرستان‌هایی که حداقل ۱۰ تا ۱۲ خوشنویس ممتاز داشته باشند، می‌توانند انجمن را به صورت شورایی اداره کنند.

وی بیان داشت: انجمن خوشنویسی شهرستان‌های بم و راور نیز در حال شورایی شدن هستند و انجمن شهرستان‌های کوهبنان، شهربابک و بردسیر به صورت غیرشورایی و زیر نظر انجمن خوشنویسی کرمان فعالیت دارند.

علیزاده با اشاره به ۱۶۰ خوشنویس ممتاز در استان کرمان تصریح کرد: ۲۰۰ خوشنویس نیز هنرجوی دوره عالی راهیابی به خوشنویسی ممتاز هستند و پنج نفر نیز در استان کرمان مدرک استادی خوشنویسی دارند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان خاطرنشان کرد: ۱۷ آموزشگاه آزاد خوشنویسی در شمال استان کرمان فعالیت دارند که ۱۰ آموزشگاه در شهر کرمان دایر هستند.

علیزاده، واگذاری آموزش در رشته‌های مختلف هنری را به آموزش‌های آزاد از سیاست‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان دانست و گفت: کرمان به لحاظ کمی و تعداد خوشنویس، جزو استان‌های درجه الف کشور محسوب می‌شود.

وی افزود: با این وجود به لحاظ کیفی استان کرمان در زمینه خوشنویسی جایگاه لازم را در سطح کشور ندارد، لذا برگزاری جشنواره‌ها، فستیوال‌ها و کارگاه‌های آموزشی برای ارتقای این امر موثر واقع می‌شود.

علیزاده ابراز داشت: در راستای سیاست برون‌سپاری برنامه‌های فرهنگی و هنری به موسسات غیردولتی و تمرکززدایی در این امر، به همه فرمانداران و شهرستان‌ها اعلام کردیم که در صورت آمادگی آنها، جشنواره‌ها و برنامه‌های متعدد را به آنها واگذار کنیم.

وی عنوان کرد: برگزاری دومین جشنواره خوشنویسی استان کرمان به میزبانی شهرستان رفسنجان نیز در همین راستا و همچنین ظرفیت بالای این شهرستان در حوزه خوشنویسی صورت گرفته است.

دومین جشنواره خوشنویسی استان کرمان چهارشنبه ۲۱ و پنج‌شنبه ۲۲ تیرماه جاری به میزبانی شهرستان رفسنجان برگزار می‌شود.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *